Archiwum

16 listopada 2021

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych w kwocie 35 000 zł w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025” Priorytet 1. Poprawa oferty bibliotek publicznych. Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Celem programu jest wzmocnienie potencjału bibliotek w środowiskach lokalnych poprzez wzrost atrakcyjności i dostępności ich zbiorów. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Biblioteka Narodowa.

Czytaj więcej

15 października 2021

Wieczór autorski Elżbiety Dzikowskiej

Uśmiech Świata w Siedlcach Prezydent Miasta Siedlce i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach zapraszają do obejrzenia wystawy plenerowej pt. "Uśmiech Świata" autorstwa Elżbiety Dzikowskiej. Od 15 października do 4 listopada br., na parkanie Parku Miejskiego Aleksandria w Siedlcach będzie można obejrzeć znaną i popularną wystawę, która odwiedziła już wiele miast w Polsce, a także ukazała się w postaci serii znaczków pocztowych. Wystawa prezentuje najpiękniejsze uśmiechy świata, sfotografowane na różnych kontynentach przez cenioną podróżniczkę, Elżbietę Dzikowską, znaną nam, m.in., z legendarnego programu "Pieprz i Wanilia", zrealizowanego dla TVP wraz z Tonym Halikiem. Sztuka fotograficzna naszej znanej podróżniczki skłania do przemyśleń nad wieloma problemami, które nurtują świat, nad wielokulturowością naszego globu, jego różnorodnością, szacunkiem dla innych od nas ludzi. Ryszard Kapuściński we wstępie do albumu Elżbiety Dzikowskiej "Uśmiech Świata" pisał: «(...) Razem z autorką podróżujemy przez kraje i kontynenty, konstatując z radością, że jedną z cech łączących ludzi wszystkich ras i kultur jest zdolność do uśmiechania się, zdolność, którą posiadamy wszyscy niezależnie od tego, jaki mamy kolor skóry, jakim mówimy językiem, jaką wyznajemy religię.(...) w czasach przemocy i wrogości, w epoce zaślepionej nienawiści i żądzy upodlenia innych.(...)» Uśmiech zbliża i jednoczy ludzi, czyni nas piękniejszymi, młodszymi, życzliwszymi, optymistyczniej nastawionymi do świata. Uśmiech ułatwia życie, jest najlepszym terapeutą i dostępnym dla każdego językiem międzynarodowym. Spotkanie z fotografią w tak pozytywny sposób ukazującą świat, niosącą, oprócz walorów artystycznych, ważne przesłanie uwrażliwienia społeczeństwa na sprawy różnorodności kulturowej, tolerancji i pokoju, będzie niezapomnianym wydarzeniem w życiu mieszkańców miasta Siedlce w trudnych czasach panującej pandemii, niepokoju i ograniczeń. Już 27 października br. Miejska Biblioteka Publiczna organizuje bezpłatne spotkanie autorskie z Elżbietą Dzikowską. Szczegółowe informacje będą dostępne na naszej stronie www.mbp.siedlce.pl oraz na naszym profilu Facebook. Serdecznie zapraszamy!

Czytaj więcej

01 października 2021

Lem w MBP

Lem w MBP Z okazji Roku Stanisława Lema, od 1 października 2021 r. w Siedleckiej Książnicy  można oglądać wystawę  pt. „Lem” inspirowaną i poświęconą dziełom pisarza. Ekspozycja przedstawia prace młodych współczesnych artystów plastyków, stanowiące interpretacje dziesięciu wybranych powieści Stanisława Lema, literackiego patrona 2021 roku oraz kultowe grafiki Daniela Mroza, który przez lata współpracował z pisarzem, tworząc charakterystyczny czarno-biały kanon lemowskich postaci. Grafiki opatrzone są kodami QR z linkami do audiobooków z wybranymi fragmentami powieści Lema, co nadaje wystawie multimedialnego charakteru. Wystawa rozszerzona jest o prace 6-latków z Miejskiego Przedszkola Nr 15 w Siedlcach, które na zajęciach w przedszkolu oraz w domach wykonały statki i rakiety kosmiczne. Prace dzieci zainspirowane były lekcjami bibliotecznymi o Stanisławie Lemie, które przeprowadziły bibliotekarki z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MBP w Siedlcach. W otwarciu udział wzięli Andrzej Sitnik Prezydent Miasta Siedlce, Aneta Krajewska Naczelnik w Gabinecie Prezydenta Miasta Siedlce, prof. Adam Bobryk Przewodniczący Rady Programowej MBP, Hanna Krupa Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 15 w Siedlcach oraz pracownicy MBP w Siedlcach. W dniu otwarcia wystawy można było skosztować Bibliotecznej LEMoniady i wziąć na nią przepis  Wystawa powstała przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach z Narodowym Centrum Kultury.

Czytaj więcej

20 września 2021

VII Noc Bibliotek

Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza na VII Noc Bibliotek.  Wieczór rozpocznie się od inauguracji „Galerii Plakatu i Autografu”, która gromadzi  plakaty promujące wydarzenia odbywające się w MBP. Dodatkową wartością kolekcji są autografy osobistości odwiedzających bibliotekę min. Hanny Krall, Ernesta Brylla, Andrzeja Stasiuka, Wiesława Myśliwskiego, Joanny Bator i innych. Kolejnym punktem wieczoru będzie  spotkanie z pisarką, psycholożką i terapeutką Ewa Nowak. Autorką opowiadań i powieści dla dzieci i młodzieży, która w swojej twórczości podpowiada jak radzić sobie  z trudnościami w  domu, w szkole, z przyjaciółmi i rodzicami. Dobre wzorce zawarte w książkach Ewy Nowak odnoszą się do uniwersalnych wartości tj. uczciwości, szczerości, szacunku i przyjaźni. Twórczość naszego gościa doskonale wpisuje się w hasło tegorocznej Nocy Bibliotek „Czytanie wzmacnia”.  Zakończeniem VII Nocy Bibliotek będzie nocny spacer po bibliotece z latarkami, niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć Siedlecką Książnicę w ciemności. Dobrze będzie mieć ze sobą telefony z latarkami. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Bądźmy razem w ten wyjątkowy wieczór! 9.10.2021 r. godz. 18.00, Czytelnia Głowna MBP

Czytaj więcej

20 sierpnia 2021

Czytanie "Moralności pani Dulskiej"

Czytanie „Moralności pani Dulskiej” w Siedleckiej Książnicy Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza do udziału w Narodowym Czytaniu, akcji promującej czytelnictwo, organizowanej przez Prezydenta RP od 2012 roku. Lekturą dziesiątej edycji Narodowego Czytania jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, dramat należący do kanonu literatury polskiej. W Narodowym Czytaniu w Siedleckiej Książnicy udział weźmie aktorka filmowa i teatralna – Justyna Sieńczyłło. Wydarzenie odbędzie się 4 września 2021 r. o godzinie 12.00 na skwerze przy fontannie. Zapraszamy i zachęcamy do przyniesienia egzemplarzy „Moralności pani Dulskiej”, które można będzie przyozdobić pamiątkową pieczęcią.

Czytaj więcej

05 sierpnia 2021

Spotkanie autorskie Artura Ziontka

Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza na spotkanie autorskie Artura Ziontka i promocję jego książki pt. "Latawcy". Spotkanie poprowadzi Bartosz Szumowski.  Wieczór uświetni koncert Pawła Skolimowskiego wraz z muzykami: Rafałem Czaplińskim i Bartoszem Sawickim. 18 sierpnia 2021 r., godz.18.00, Skwer przy Fontannie, ul. Piłsudskiego 6.  Wstęp wolny. W przypadku złej pogody impreza zostanie przeniesiona do Sali Białej MOK.

Czytaj więcej

15 maja 2021

XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Dziś inaugurujemy jubileuszowy XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który trwał będzie od 26 maja do 2 czerwca 2021 r. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest: „Lubimy czytać polskich autorów!” Celem akcji jest zachęcanie do regularnego czytania dzieciom oraz promowanie wartościowej literatury. Jak co roku MBP w Siedlcach włącza się w jego realizację. W tym roku w formule online. Zapraszamy do oglądania interpretacji wierszy w wykonaniu znamienitych przedstawicieli siedleckich środowisk twórczych, które będą udostępniane w dniach 26.05-2.06 na naszym facebooku. Mamy nadzieję, że nasza niespodzianka zainspiruje dzieci i rodziców do odwiedzenia Oddziału dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj więcej

02 maja 2021

Spotkanie z Marcinem Szczygielskim on-line

Z okazji XVIII Tygodnia Bibliotek Siedlecka Książnica zaprasza dzieci i młodzież na spotkanie on-line z Marcinem  Szczygielskim – pisarzem, autorem sztuk teatralnych oraz wielokrotnie nagradzanych powieści dla młodszych czytelników. Jego książki dla dzieci i młodzieży otrzymały m.in.: pierwsze miejsce w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, nagradzane były w konkursie literackim Muzeum Książki Dziecięcej, trzykrotnie zdobywały tytuł Książki Roku IBBY. Sam Autor został odznaczony przez MKDNiS Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Do najbardziej znanych tytułów jego książek należą: „Czarny Młyn”, „Arka Czasu” , „Teatr Niewidzialnych Dzieci”, „Za niebieskimi drzwiami”, „Klątwa dziewiątych urodzin”, „Serce Neftydy”, „Królowa Wody”,   „Oczy Michaliny”, „Co jedzą czarownice?”, „Czarownica piętro niżej”, „O sołtysie Salomonku i tęczy”. Wydarzenie będzie emitowane na żywo 11 maja 2021 r. o godzinie 11.00. na profilu MBP na Facebooku. Zachęcamy rodziców, dzieci, wychowawców i nauczycieli naszych młodych czytelników do udziału e w tym wydarzeniu. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/471982077375214/?r...

Czytaj więcej

02 maja 2021

Spotkanie z Marcinem Szczygielskim on-line

Z okazji XVIII Tygodnia Bibliotek Siedlecka Książnica zaprasza dzieci i młodzież na spotkanie on-line z Marcinem  Szczygielskim – pisarzem, autorem sztuk teatralnych oraz wielokrotnie nagradzanych powieści dla młodszych czytelników. Jego książki dla dzieci i młodzieży otrzymały m.in.: pierwsze miejsce w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, nagradzane były w konkursie literackim Muzeum Książki Dziecięcej, trzykrotnie zdobywały tytuł Książki Roku IBBY. Sam Autor został odznaczony przez MKDNiS Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Do najbardziej znanych tytułów jego książek należą: „Czarny Młyn”, „Arka Czasu” , „Teatr Niewidzialnych Dzieci”, „Za niebieskimi drzwiami”, „Klątwa dziewiątych urodzin”, „Serce Neftydy”, „Królowa Wody”,   „Oczy Michaliny”, „Co jedzą czarownice?”, „Czarownica piętro niżej”, „O sołtysie Salomonku i tęczy”. Wydarzenie będzie emitowane na żywo 11 maja 2021 r. o godzinie 11.00. na profilu MBP na Facebooku. Zachęcamy rodziców, dzieci, wychowawców i nauczycieli naszych młodych czytelników do udziału e w tym wydarzeniu. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/471982077375214/?ref=newsfeed

Czytaj więcej

29 kwietnia 2021

SuperAleksandria dla dyrektor MBP Jadwigi Madziar

29 kwietnia 2021 roku podczas sesji Rady Miasta Siedlce odbyła się uroczystość uhonorowania Jadwigi Madziar, wieloletniej dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach „SuperAleksandrią”, honorową nagrodą Prezydenta Miasta Siedlce. Prestiżową „SuperAleksandrię” wręczył laureatce Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik. SuperAleksandria dla dyrektor MBP Jadwigi Krystyny Madziar

Czytaj więcej