Newsy

15 marca 2023

Promocja Bibliografii Miasta Siedlce 2021

20 marca 2023 roku o godz. 10.00 w Czytelni Głównej MBP odbędzie się promocja najnowszego wydawnictwa siedleckiej książnicy pt.: „Bibliografia Miasta Siedlce 2021”.   Gościem wydarzenia będzie prof. Dariusz Magier, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach, który wygłosi krótką prelekcję na temat znaczenia bibliografii w literaturze regionalnej.  Autorem „Bibliografii Miasta Siedlce 2021” jest historyk, bibliograf, starszy kustosz MBP w Siedlcach - Andrzej Prządka. „Bibliografia Miasta Siedlce 2021” jest opracowaniem dokumentującym piśmiennictwo dotyczące  Miasta Siedlce, to źródło informacji o historii, nauce, kulturze, życiu społecznym, gospodarczym i politycznym miasta. Upowszechnia dorobek i osiągnięcia lokalnej społeczności. Publikacja skierowana jest do szerokiego grona odbiorców – mieszkańców miasta, uczniów, studentów, nauczycieli, pracowników naukowych, dziennikarzy, przedstawicieli samorządu oraz różnych instytucji i organizacji. Niniejsze wydanie zostało przygotowane w oparciu o nowy system opracowania zbiorów wykorzystujący Deskryptory Biblioteki Narodowej, będące językiem informacyjno - wyszukiwawczym opartym na słownictwie dotychczas stosowanego języka haseł przedmiotowych Biblioteki Narodowej.  Najnowsze wydanie Bibliografii tradycyjnie zostanie przekazane do wszystkich  bibliotek na terenie naszego miasta oraz do instytucji i osób zajmujących się badaniem regionu i życia społecznego w Siedlcach. Serdecznie zapraszamy Siedlczan do udziału w wydarzeniu.

Czytaj więcej

14 marca 2023

Wieczór poezji Justyny Wrzosek

Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza na wieczór poezji Justyny Wrzosek.Justyna Wrzosek urodziła się w Białymstoku. Ukończyła teologię i filologię polską na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Poezję tworzy od 1996 roku. Należy do Siedleckiej Grupy Literackiej "Witraż" działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach. Wydała 16 tomików wierszy m.in. „Kropla ciszy", "W 90 lat dookoła siedleckiej ziemi", "Wał-rudzki pierwiosnek", "Blask serca".21.03.2023r., godz.17.00, Salonik Literacki, wejście od ulicy Piłsudskiego.Wstęp wolny!

Czytaj więcej

06 lutego 2023

Konkurs plastyczno-literackim pt. „Lektura na plakacie”

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach i Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zapraszają do udziału w konkursie plastyczno-literackim  pt. „Lektura na plakacie”.Lubisz rysować, lub malować? Znasz lektury szkolne? Jesteś uczniem szkoły podstawowej klasy IV, V, VI, VII lub VIII?  Interesuje Cię teatr lub film? Ten konkurs jest właśnie dla Ciebie!Weź udział w konkursie na plakat do filmowej lub teatralnej adaptacji lektury szkolnej.Termin składania prac 31.03.2023 r.Regulamin jest dostępny na stronie www.sp1.siedlce.pl.Konkurs jest organizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Siedlce – Andrzeja Sitnika.

Czytaj więcej

06 lutego 2023

Ferie w Bibliotece z Książniczką Wielką

Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza dzieci do uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych.Tegoroczne ferie w bibliotece oparte są na książeczce profilaktycznej pt. BIBLIOTECZNE PRZYGODY KSIĄŻNICZKI WIELKIEJ.Misją tego opracowania jest pokazanie dzieciom czytania jako alternatywy spędzania wolnego czasu, książek jako rzetelnego źródła wiedzy i przede wszystkim wspaniałej przygody. Przygody Książniczki Wielkiej to łamigłówki z motywującymi kolorowankami dające możliwość wypełniania ich wg własnej fantazji.Autorką książeczki jest utalentowana siedlczanka i znana rysowniczka Ewelina Prostasewicz RysopisyPomysł na opracowanie i druk książeczki zostały sfinansowane z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień w 2022 roku.Prosimy o wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie obecności w wybranych filiach lub oddziale. Numery telefonów znajdą Państwo na stronie www.mbp.siedlce.pl Poznajcie naszą Wielką Książniczkę! Zapraszamy!

Czytaj więcej

07 grudnia 2022

VIII Turniej Jednego Wiersza

Oświadczenie Uczestnika Turnieju (dorośli).docx Oświadczenie Uczestnika Turnieju (niepełnoletni).docx

Czytaj więcej

06 grudnia 2022

Wieczór poezji Arkadiusza Sebastiana Barana

Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza na wieczór poezji siedleckiego poety Sebastiana Arkadiusza Barana. Sebastian Arkadiusz Baran urodził się 11 marca 1979 r. w Łukowie. Swoje wiersze publikował m.in. w „Siedleckim Nieregularniku Literackim” oraz „Kulturze Siedleckiej”, jego wyróżnione teksty można także znaleźć w pokonkursowym tomiku „Promień Nadziei” wydanym w Tomaszowie Mazowieckim w 2009 r. oraz specjalnym wydawnictwie z wierszami o różach „Przyroda Pachnąca Różami”. Sebastian Baran ma na swoim koncie wyróżnienia w konkursie jednego wiersza podczas Nocy Poetów w Jabłonnie Lackiej (m.in. w 2010 r.), statuetkę w Przeglądzie Twórczości Scenicznej Osób Niepełnosprawnych w Siedlcach, dyplom w konkursie im. Romualda III Mikoszewskiego w Łosicach, wyróżnienie Pełnomocnika Prezydenta Miasta Słupska ds. Osób Niepełnosprawnych w 2007 r., dyplom za udział w 15 ogólnopolskim Konkursie Literackim w Krakowie w 2008 r. oraz dyplom za udział w Konkursie Recytatorskim „Ścieżki Słów” w CKiS w Siedlcach, m.in. w 2011 r. 8.12.2022r., godz.17.00, Salonik Literacki, wejście od ulicy Piłsudskiego. Wstęp wolny!

Czytaj więcej

24 listopada 2022

Spotkanie z Markiem Sekielskim i Arturem Nowakiem

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Markiem Sekielskim i Arturem Nowakiem autorami książki "Ogarnij się, czyli jak wychodziliśmy z szamba" Artur Nowak - adwokat, publicysta, pisarz, autor książek m.in. „Kroniki opętanej”, „Adwokaci. Zraniony zapał”, „Dzieci, które gorszą”, współtwórca książek m.in. "Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos", „Babilon” i „Gomora” . Marek Sekielski - producent telewizyjny, twórca filmów dokumentalnych „Tylko niemów nikomu”, „Zabawa w chowanego”. Laureat nagród, m.in. Grand Press, Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego i Polską Nagrodę Filmową za najlepszy film dokumentalny. Wydarzeniu będzie towarzyszył kiermasz książki "Ogarnij się, czyli jak wychodziliśmy z szamba" 1.12.2022 godz. 17.00 Czytelnia Główna MBP, wejście od ul. Esperanto. Spotkanie organizowane jest w ramach projektu MBP w Siedlcach pt. „Bierz książkę. Nic więcej” sfinansowanego ze środków Urzędu Miasta Siedlce z programu Profilaktyki Uzależnień w ramach kampanii społecznej „Pozwól sobie na eMOCje”. Wstęp wolny!

Czytaj więcej

24 listopada 2022

Charytatywny Kiermasz Mikołajkowy

Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza na Charytatywny Kiermasz Mikołajkowy, który odbędzie się w dniach 5 i 6 grudnia br. w siedzibie głównej siedleckiej książnicy. Podczas kiermaszu będzie można kupić każdą książkę za symboliczne 5zł. Będziemy prowadzić sprzedaż książek wycofanych z księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej. W ten sposób Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach może przyczynić się do szerzenia dobra i podzielić się z drugim człowiekiem tym, co ma najcenniejsze - książką. Kwota ze sprzedanych książek podczas kiermaszu zostanie w całości przekazana na rzecz Siedleckiego Hospicjum Domowego. W czasie kiermaszu będzie można zostawić w Bibliotece nakrętki plastikowe, które również zostaną przekazane do Siedleckiego Hospicjum Domowego. Zapraszamy do odwiedzin i zakupu naszych książek. W kiermaszu pomogą nam wolontariusze, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach. Kiermasz odbędzie się 5 grudnia br, w godzinach od 10:00 do 16:00 i 6 grudnia br. od godz. 10:00 do 17:00, wejście od ul. J. Piłsudskiego.

Czytaj więcej

22 listopada 2022

Spotkanie autorskie Sylwii Chutnik

Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza na spotkanie autorskie Sylwii Chutnik - pisarki, publicystki, działaczki społecznej i promotorki czytelnictwa. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka, kuratorki festiwali i inicjatyw literackich, felietonistki ,,Polityki";, „Pani”, „Wysokich Obcasów” i ,,Gazety Stołecznej". Spotkanie odbędzie się  27.11.2020 godz. 14.00  Czytelnia Główna MBP, wejście od ul. Esperanto. Wstęp wolny!!

Czytaj więcej

14 listopada 2022

Spotkanie autorskie z Robertem Rutkowskim

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie Roberta Rutkowskiego – psychoterapeuty, pedagoga i trenera umiejętności psychologicznych. Autora książek, dotyczących problematyki uzależnień, do której podchodzi z perspektywy własnego uzależnienia. Spotkanie odbędzie się 21.11.2022 godz. 17.00 Czytelnia Główna MBP, wejście od ul. Esperanto. Spotkanie organizowane jest w ramach projektu MBP w Siedlcach pt. „Bierz książkę. Nic więcej” sfinansowanego ze środków Urzędu Miasta Siedlce z programu Profilaktyki Uzależnień w ramach kampanii społecznej „Pozwól sobie na eMOCje”. Spotkanie poprowadzi Ania Kaszczyc dziennikarka Katolickiego Radia Podlasie. Podczas spotkania będzie można zakupić książki Roberta Rutkowskiego. Wstęp wolny!

Czytaj więcej